Šta je mezoterapija?
Mezoterapija je procedura koja je razvijena u Francuskoj 50-tih godina 20. veka. Od tad je njena popularnost rasla i danas se primenjuje u zemljama širom sveta. Mezoterapija se primenjuje kao estetska procedura i kao terapija protiv bola.
Kao terapija protiv bola u koštano-mišićnom sistemu, mezoterapija nam pruža mogućnost alternativnog načina primene standardnih lekova sa ciljem da se ostvari maksimalan terapijski efekat u obolelom predelu dok se istovremeno izbegava izlaganje čitavog organizma visokim koncentracijama leka.
Mezoterapija (ili intradermoterapija) je tehnika ubrizgavanja lekova ili bioaktivnih supstanci u površne slojeve kože predela koji se tretira. Ova metoda omogućava sporije prodiranje leka, višu koncentraciju u tkivima ispod mesta uboda (koža, mišići, zglobovi), kao i duže trajanje terapijskog efekta u odnosu na intramuskularnu injekciju. Mezoterapija se primenjuje u slučajevima kada je potrebno ostvariti visoku koncentraciju aktivne supstance lokalno, ali nije poželjno da se takva koncentracija primeni na čitav organizam. Zasniva se na konceptu da supstance ubrizgane u kožu mogu ostvariti dejstvo i u dubljim strukturama određene regije tela.
Više o mezoterapiji možete pročitati ovde.
Kod kojih bolnih stanja se može primeniti mezoterapija?
Mezoterapija se primenjuje kod sledećih bolnih stanja:
- Degenerativne promene na zglobovima (artroze)
- Inflamatorne ili zapaljenske promene na zglobovima (artritisi)
- Degenerativne promene na kičmi
- Diskus hernije
- Bolovi u ramenom pojavu (smrznuto rame, osteoartroza ramenog zgloba, povrede mekih tkiva ramenog pojasa)
- Bolovi u kolenima
- Teniski i golferski lakat
- Akutni i hronični bolovi u vratnoj i lumbalnoj kičmi
- Povrede mekih tkiva
Kako se sprovodi mezoterapija?
Terapija se sprovodi u ležećem položaju. Nije potrebna posebna priprema pacijenta. Procedura se izvodi tako što se uz pomoć specijalnih kratkih igala posebnom tehnikom daju injekcije lekova ili kombinacije lekova u površne slojeve kože. Tokom primene mezoterapije, sav materijal koji se koristi mora biti sterilan. Zbog toga se mezoterapijom mogu baviti samo medicinski stručnjaci obučeni da je primenjuju. Sama procedura traje od pet do deset minuta, nakon čega se pacijent može vratiti redovnim dnevnim aktivnostima. Može se primeniti najviše tri tretmana po regiji u vremenskim razmacima od po sedam dana.
Šta još treba znati o mezoterapiji?
Nakon primene, terapija počinje da deluje brzo i ima produženo lokalno dejstvo. Olakšanje tegoba se očekuje gotovo odmah, a značajnije poboljšanje trećeg dana nakon terapije.
Kao terapija bola, mezoterapija se može koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim oblicima fizikalne terapije.
Kontaktirajte nas radi zakazivanja termina.
Podelite sa nama svoje iskustvo: kako ste Vi bili zadovoljni posle primene mezoterapije?