+381 62 16 555 92 ordinacija@ortofizija.rs

FIZIKALNA MEDICINA I REHABILITACIJA

FIZIKALNA MEDICINA I FIZIKALNA TERAPIJA

FIZIKALNA MEDICINA – ČIME SE BAVI?

Fizikalna medicina je grana medicine koja se bavi dijagnostikom, lečenjem i rehabilitacijom pacijenata koji pate od poremećaja i bolesti koštano-mišićnog, kardiovaskularnog, respiratornog, nervnog i drugih sistema u telu. Njen je osnovni cilj da poboljša ili vrati funkcionalnu sposobnost i kvalitet života ljudima sa poremećajima, nedostacima i različitim stepenima invaliditeta. Fizikalna medicina ima i preventivnu ulogu u smislu sprečavanja napredovanja bolesti i povreda, unapređenja opšteg zdravlja i blagostanja pacijenta. Metode lečenja fizikalne medicine koristile su se još u antičkim civilizacijama, a danas se pogotovo teško može zamisliti oporavak od teže povrede, bolesti ili medicinske intervencije bez učešća fizikalne medicine i fizikalne terapije. 

 

FIZIKALNA TERAPIJA – KOJA JE NJENA ULOGA?

Fizikalna terapija je terapijski postupak koji se koristi u fizikalnoj medicini, a ima za cilj da poboljša funkcionalnost tela i olakša bol i nelagodnost. Fizikalna terapija primenjuje prirodne agense (vazduh, sunčevu svetlost i toplotu, pokret, mineralne vode, lekovito blato) i veštačke agense (električnu struju, ultrazvučne talase, laser, magnet) kako bi ostvarila terapijsko dejstvo na tkivo. Samo neke od blagotvornih efekata fizikalne terapije su smanjenje bola, poboljšanje cirkulacije, opuštanje mišića, lakše kretanje itd.

MEDICINSKA REHABILITACIJA – ČEMU ONA SLUŽI?

Po definiciji Svetske zdravstvene organizacije, medicinska rehabilitacija je “proces osposobljavanja osoba sa invaliditetom da postignu i održe optimalan fizički, senzorni, intelektualni, psihološki i socijalni funkcionalni nivo. Rehabilitacija pruža ljudima sa invaliditetom oruđe da postignu samostalnost i uzmu život u svoje ruke”. 

Posle svake bolesti ili povrede, organizmu je potrebno određeno vreme da se prilagodi na novonastalo stanje i povrati snagu, energiju i funkcionalnost. U tom periodu, medicinska rehabilitacija ima ključnu ulogu da određenim postupcima primenjenim u tačno određeno vreme podrži i podstakne pacijenta da ostvari maksimum oporavka i kvaliteta života.

STRUČNJACI KOJI SE BAVE FIZIKALNOM MEDICINOM

Kao pacijent oblasti fizikalne medicine, susrešćete se sa dve vrste stručnjaka:

  • lekarom specijalistom fizikalne medicine ili fizijatrom
  • fizikalnim terapeutima 

SPECIJALISTA FIZIKALNE MEDICINE (FIZIJATAR)

Specijalista fizikalne medicine ili fizijatar je lekar zadužen da pregleda pacijenta i odredi koja mu je vrsta fizikalne terapije potrebna, a zatim i da bliže odredi način na koji će se ta terapija primenjivati kod tog specifičnog pacijenta: jačinu terapije, trajanje terapije po tretmanu i broj tretmana do sledeće kontrole.

Lekar se može opredeliti za primenu jedne vrste fizikalne terapije ili više različitih vrsta koje će se primenjivati istovremeno i međusobno dopunjavati radi što boljeg efekta.  Lekar će potom pacijentu zakazati kontrolu, koju treba izvršiti nakon svakog ciklusa fizikalne terapije, radi praćenja napretka i korekcije terapije u narednim ciklusima u zavisnosti od napretka, a u cilju postizanja što boljih i bržih rezultata.

 

Samu primenu fizikalne terapije vrše posebno za to edukovani stručnjaci, a to mogu biti fizioterapeuti, ergoterapeuti, medicinski maseri i drugi terapeuti osposobljeni za primenu različitih tehnika fizikalne medicine. Fizikalna medicina koristi različite terapijske modalitete poput elektroterapije, terapije laserom, ultrazvukom, magnetne terapije, hidroterapije, kineziterapije (terapije vežbanjem), masaže, akupunkture i drugih tehnika.

Pročitajte više na sajtu naših saradnika, Centra za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Marex.

fizikalna terapija

FIZIKALNI TERAPEUT

Samu primenu fizikalne terapije vrše za to posebno edukovani stručnjaci, a to mogu biti fizioterapeuti, ergoterapeuti, medicinski maseri i drugi terapeuti osposobljeni za primenu različitih tehnika fizikalne medicine. 

 

KOJE SE BOLESTI I STANJA MOGU TRETIRATI FIZIKALNOM TERAPIJOM?

Fizikalna terapija se najčešće primjenjuje nakon povreda i operacija, ali njena primena u brojnim medicinskim stanjima može biti od velike koristi. Navešćemo samo neka od njih.
  • degenerativna oboljenja kičme (cervikalni, torakalni i lumbalni sindrom, diskopatija, diskus hernija, radikulopatija, išialgija, spondiloza, diskartoza)
  • bolna stanja različitog porekla (bolni sindromi kičme, šaka i stopala, postoperativni bolovi, artralgije, mialgije, dijabetična neuropatija, migrena, bolni ožiljci kože)
  • zapaljenska oboljenja (reumatski artritis, ankilozirajući spondilitis, vanzglobni reumatizam, giht, sinuzitis, zapaljenja paranazalnih šupljina)
  • zapaljenja tetivno-ligamentarnog aparata (tendinitis, tendovaginitis, epikondilitis – teniski i golferski lakat, periartritis ramena)
  • sportske povrede
  • oštećenja perifernih nerava (pareze, paralize, spastičnost kod centralnih oduzetosti)
  • korektivne vežbe (ravna stopala, loše držanje tela, skolioze, kifoze, prevencija cervikalnog, torakalnog i lumbalnog sindroma)
  • stanja posle imobilizacije (ankiloza, artroza, Sudekova bolest, cirkulatorni poremećaji, otežano zarastanje preloma) 

Zakažite pregled fizijatra ili fizikalnu terapiju

10 + 8 =

Telefon:

062 16 555 92

Adresa:

Branka Radičevića 2, Pančevo

Email:

ordinacija@ortofizija.rs