KUĆNO LEČENJE I NEGA
KUĆNO LEČENJE I NEGA – NA ŠTA MISLIMO KAD TO KAŽEMO ?
Kućno lečenje i nega su vrsta zdravstvene pomoći koja omogućava starim, teško bolesnim ili povređenim ljudima da nastave život u svom domu okruženi porodicom, dok istovremeno dobijaju adekvatnu zdravstvenu negu i potrebnu terapiju od stručnog medicinskog osoblja koje dolazi kod njih.
Brojna istraživanja su pokazala da kućno lečenje i nega imaju blagotvorno dejstvo na psihu pacijenata i da ga, pogotovo stari i teško bolesni pacijenti, mnogo bolje podnose nego boravak u bolnici.
KAKVE USLUGE PRUŽA KUĆNO LEČENJE I NEGA?
Kućno lečenje i nega obuhvata čitav niz usluga, koje se primenjuju u zavisnosti od potreba pacijenta. Neki od primera mogu biti:
- pomoć pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti kao što su održavanje lične higijene i higijene prostora, oblačenje, hranjenje
- pomoć pri ustajanju iz kreveta i kretanju po sobi za pokretne bolesnike, odnosno okretanje u krevetu za nepokretne bolesnike
- nadzor i praćenje stanja pacijenata sa hroničnim bolestima poput dijabetesa, srčanih i plućnih bolesti
- dostava lekova i praćenje uzimanja propisane terapije
- davanje intramuskularne ili intravenske terapije po nalogu lekara
- vađenje krvi za laboratorijske analize
- previjanje rana
- realizacija fizikalne terapije po nalogu specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije
- kontrola i dodatni pregledi lekara svih specijalnosti u kućnim uslovima
- psihološka podrška i savetovanje
- palijativna nega i nega ljudi pred kraj njihovog života
Ponekad je neophodno organizovati 24-časovna dežurstva, kako bi pored bolesnika uvek bio medicinski radnik.
Više o palijativnoj nezi možete pročitati ovde.
KAKO NEGOVATI TEŠKO POVREĐENOG ILI OBOLELOG PACIJENTA U KUĆNIM USLOVIMA?
Ukoliko u kući imate teško obolelog ili povređenog pacijenta, evo nekoliko saveta za negu:
- Sledite uputstva lekara – važno je pažljivo pročitati otpusnu listu i/ili izveštaje lekara i doslovno pratiti uputstva koja su data.
- Pacijent treba da se dovoljno odmara – opuštanje i odmor su neophodni kako bi telo moglo da se oporavi od bilo koje bolesti, operacije ili povrede. Ovo nije vreme da se telo izlaže naporu.
- Važno je unositi dovoljno tečnosti – konsultujte se sa lekarom koliko tečnosti dnevno pacijent treba da uzima. Odgovarajuća količina tečnosti u organizmu je od velikog značaja za oporavak.
- Adekvatna ishrana – zdrava ishrana koja organizmu obezbeđuje odgovarajuće količine i vrste hranljivih materija je ključna za oporavak od svih bolesti i povreda
- Higijena – kod svih pacijenata, a pogotovo kod onih koji su vezani za postelju, ključno je održavati higijenu ruku, tela i usne duplje. To će sprečiti nastanak dodatnih infekcija i dekubitusa, koji bi otežali oporavak.
- Praćenje zdravstvenog stanja – ukoliko dođe do promena u simptomima ili pacijent počne da se oseća gore, odmah se treba obratiti svom lekaru
- Ne treba se naprezati – tokom oporavka od povrede ili operacije, treba obratiti pažnju na to da se izbegavaju aktivnosti koje bi mogle dovesti do pogoršanja stanja i dodatne povrede. Kod problema sa kretanjem ili održavanjem ravnoteže, razmotriti upotrebu pomagala za hodanje
- Obratiti pažnju na mentalno zdravlje – oporavak od bolesti ili povrede može biti stresan. Treba se obratiti svom lekaru, psihijatru ili psihologu kod pojave prvih znakova depresije, nervoze, neraspoloženja i drugih psihičkih problema.
Mada svi ovi saveti za kućno lečenje i negu mogu pomoći, uvek se pri pojavi problema treba obratiti svom lekaru kako bi Vam dao uputstva prilagođena Vašem konkretnom slučaju.
Potrebno Vam je kućno lečenje i nega?
Telefon:
062 16 555 92
Adresa:
Branka Radičevića 2, Pančevo
Email:
ordinacija@ortofizija.rs