ORTOPEDIJA
ORTOPEDIJA
Ortopedija je grana medicine koja se bavi izučavanjem, prevencijom i lečenjem bolesti, deformiteta i povreda sistema za kretanje. Njen je cilj očuvanje pravilnog držanja tela i prirodnog obima i snage pokreta.
U osnovi imena ortopedije leži značaj pravilnog uspravnog držanja tela. Dr Nikola Andri je u svojoj knjizi „Ortopedija ili umeće sprečavanja i korigovanja deformacija tela dece“ još u 17. veku dao naziv ortopediji.
Ortopedi leče urođene i stečene deformitete kičmenog stuba, ruku i nogu, degenerativna i reumatska oboljenja zglobova, hronične upale tetiva i ligamenata, kao i povrede sistema za kretanje i posledice tih povreda.
ORTOPEDIJA KOD DECE
U dečjoj populaciji, najčešći poremećaji su urodjeni ili stečeni deformiteti stopala i kičmenog stuba. Kada su u pitanju deca, cilj svakog ortopeda je rano postavljanje dijagnoze i pravovremeno lečenje poremećaja, bilo da su u pitanju urođeni deformiteti, deformiteti nastali pri razvoju ili kao posledica povreda, kako bi se deci obezbedio pravilan razvoj tela i normalna pokretljivost.
Povrede kod dece nastaju najčešće tokom igre, mada nisu retke ni povrede usled pada sa visine, u saobraćajnim udesima ili tokom sportskih aktivnosti. Velika regenerativna sposobnost dece obezbeđuje brz oporavak, ali je odgovarajuće lečenje ključno za pravilno zarastanje i adekvatan rast i razvoj.
Pročitajte više o ortopedskim problemima kod dece ovde.
ORTOPEDIJA KOD ODRASLIH
Kod odraslih osoba najčešće su prisutna degenerativna i reumatska oboljenja zglobova, hronične upale tetiva i ligamenata, stečeni deformiteti stopala i kičmenog stuba. Moderan način života, koji podrazumeva sedenje za stolom ili kompjuterom po više sati dnevno dovodi do poremećaja držanja, slabljenja mišića trupa i ekstremiteta i povećane sklonosti ka razvoju degenerativnih oboljenja, ali i sklonosti ka povredama. Povrede kod odraslih osoba najčešće nastaju tokom sporta, u saobraćaju i na radnom mestu. U starijoj populaciji povrede najčešće nastaju prilikom pada zbog poremećaja ravnoteze, gubitka kordinacije pokreta, što su sve najčešće posledice drugih, hroničnih oboljenja: visokog krvnog pritiska, srčanih oboljenja, neregulisanog nivoa šećera u krvi itd.
Savremena ortopedija je prevashodno hirurška grana. Zahvaljujući razvoju brojnih operativnih tehnika, pokazalo se da hirurške metode daju najbolje rezultate lečenja. Primera radi, unutrašnja fiksacija preloma klinom ili pločom omogućava trenutno uspostavljanje stabilnosti prelomljene kosti. Pacijent često već sutradan može da stane na povređenu nogu ili koristi povređenu ruku. Odmah se može započeti sa fizikalnom terapijom kako bi se izbeglo slabljenje mišića ili ukočenje zgloba, što su sve posledice dugotrajne imobilizacije, koja je ranije bila standard za lečenje prelomljene kosti. Zamena istrošenih i bolnih zglobova protezom vraća pacijentu pokretljivost u oštećenom zglobu i, što je nekima još daleko važnije, nema više bola.
DA LI SU SVA ORTOPEDSKA OBOLJENJA I POVREDE ZA OPERACIJU?
Uprkos razvoju operativnih tehnika, operativno lečenje nije indikovano svima i postoje mnoge tradicionalne, nehirurške ortopedske metode, koje kod odgovarajućih pacijenata daju odlične rezultate. Ortopedi usko sarađuju sa specijalistima drugih grana (fizijatrima, neurolozima, reumatolozima, pedijatrima i neonatolozima) kako bi svojim pacijentima pružili najbolju i najsveobuhvatniju negu.
Zakažite pregled kod ortopeda
Telefon:
062 16 555 92
Adresa:
Branka Radičevića 2, Pančevo
Email:
ordinacija@ortofizija.rs